Szanowni Państwo! Cloud computing jest ogromnym odstępstwem od status quo. Obecnie większość firm posiada na własność oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy i przechowuje je wewnątrz swoich organizacji.

Natomiast w przypadku przetwarzania w chmurze przedsiębiorstwa dzierżawią zasoby cyfrowe, a pracownicy nie znają lokalizacji komputerów, baz danych i pozostałych elementów, z których korzystają. Zasoby te znajdują się po prostu gdzieś „w chmurze”.

Możliwość dostępu przez pracowników do wszystkiego, czego im potrzeba jest główną zaletą tej technologii. I to bez konieczności martwienia się o szczegóły, często również bez fizycznej obecności w biurze.

Andrew McAffe wskazuje na trzy główne korzyści wynikających z „pracy w chmurze”:

Zwiększenie wydajności poszczególnych pracowników, którzy mogą dostosowywać te rozwiązania do pracy na różnych urządzeniach – komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach – a pracownikom pracującym w domu lub w podróży umożliwiać dostęp do nich przy użyciu przeglądarek internetowych. Kolejnym atutem może być otwarcie swojej infrastruktury dla ludzi z zewnątrz, na przykład podwykonawców, dostawców i partnerów w ramach spółek joint venture.

Ułatwianie współpracy

Chmury udostępniają szeroki wachlarz aplikacji poprawiających wydajność pracowników biurowych (Google Apps, Microsoft 365, Jive, Socialtext), ułatwiających zarządzanie zasobami ludzkimi (SuccessFactors, Workday) oraz systemów CRM.

Wyciąganie wniosków z danych jest obszarem największej aktywności w wykorzystywaniu cloud computing. Firmy zbierają dziś ogromne ilości informacji, a dostawcy chmur zapewniają sprzęt i algorytmy, które pomagają firmom czerpać z nich korzyści. Analiza danych pomaga lepiej kontrolować działalność operacyjną.

Poza wymienionymi korzyściami występuje również kilka obaw wynikających z pracy w chmurze. Sceptycy najczęściej wskazują na niezawodność oraz bezpieczeństwo danych. Jak napisał profesor prawa z Harvard Univeristy, Jonathan Zittrain: „Wcześniej złoczyńca musiał zazwyczaj położyć rękę na cudzym komputerze, aby poznać jego tajemnice; we współczesnej chmurze wystarczy tylko hasło”.

Należy pamiętać, że przechodzenie do chmury firma powinna wykonywać stopniowo, począwszy od eksperymentowania i dostosowywania aplikacji do potrzeb firmy, by następnie przeprowadzać w chmurze coraz więcej projektów rozwojowych.