Zrównoważony rozwój wcale nie musi oznaczać dla firmy zwiększenia ich kosztów, braku natychmiastowych korzyści finansowych i pogorszenia konkurencyjności. Może stać się bogatym źródłem organizacyjnych i technologicznych innowacji, dzięki którym wzrosną zarówno przychody, jak i zyski firm.

Źródłem nieustającej inspiracji dla firm może być budowana przez miliardy lat, metodą prób i błędów, biosfera naszej planety. Więcej na temat tego ciekawego podejścia znajdą Państwo w artykule „Zrównoważony rozwój: główny motor dzisiejszych innowacji” i „Biosfera górą! Czyli czego biznes może się nauczyć od przyrody”.
Innowacyjność to także nowe podejście do znaczenia wzornictwa. Kiedyś stanowiło ono z reguły jedną z późniejszych faz procesu rozwoju produktu, a jego głównym zadaniem było nadanie nowemu przedmiotowi czy urządzeniu atrakcyjnej formy estetycznej. Dziś przedsiębiorstwa zatrudniają projektantów po to, aby tworzyli innowacyjne rozwiązania, a nie tylko ubierali już gotowe w ładną szatę. Szczegóły poznają Państwo dzięki lekturze tekstu „Myśl jak projektant!”.

Przyglądamy się także procesom towarzyszącym głębokim przekształceniom w organizacji. Artykuł „Lider w warunkach radykalnej zmiany” podsumowuje doświadczenia prezes grupy LUX MED w związku z  połączeniem w sprawny organizm czterech firm o zupełnie różnych kulturach organizacyjnych i modelach działania. Według autorki kluczowe podczas tej radykalnej transformacji były dwa czynniki. Pierwszy to precyzyjnie dopasowana do okoliczności, zdecydowana strategia zmian. Drugi – przywództwo skoncentrowane na kluczowych z punktu widzenia realizacji tej strategii zadaniach.

Polecam Państwu także artykuł pt. „Nowe zadania komitetu audytu” – dotyczący tematu, który wciąż jeszcze jest melodią przyszłości dla większości polskich przedsiębiorstw. Za sprawą Ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym wiele spółek ma obowiązek powołania komitetu audytu. Osoby powołane do tych organów czeka więc dopiero „praca u podstaw” związana z wyborem priorytetów i początkowym etapem działalności. Pomóc w tym mogą doświadczenia amerykańskie. Za oceanem ciała te są mocno osadzone w strukturach organizacji działających na rynku.

Polecam Państwu także lekturę pozostałych tekstów i życzę wielu pomysłów prowadzących do trwałego rozwoju.