Czy w dzisiejszym bardzo zagmatwanym świecie wyłania się praktyczna porada dla menedżerów w sytuacji wystąpienia dylematu? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji w przypadku dylematu? Kiedy i jak je stosować, aby działały i podnosiły jakość naszych decyzji?
Wybór między dobrem a złem nie nastręcza zbytniego problemu ludziom uczciwym i zintegrowanym wewnętrznie. Sprawy się komplikują, jeśli należy dokonać wyboru między tym co dobre, a tym co słuszne. Powstało wiele poglądów na temat kryteriów podejmowania decyzji w sytuacji dylematu. Począwszy od Platona i Arystotelesa, a skończywszy na współczesnych filozofach, problem ten był bardzo szeroko opisywany.
Jedną z najbardziej aktualnych publikacji na ten temat jest książka prof. Josepha Badaracco „Defining Moments” czyli „Decydujące momenty” czy lepiej sytuacje w życiu menedżera, które definiują go w wielu płaszczyznach jako człowieka, lidera, obywatela, przyjaciela, członka społeczności.
Czy można mierzyć się z prawdziwą odpowiedzialnością w życiu i mieć jednocześnie pewność, że wszystko będzie przychodziło lekko, łatwo i przyjemnie? Czy można mieć do czynienia „jedynie” z rozstrzyganiem dobra przeciwko złu, rozwiązywać jeden problem za drugim i kierować się przy tym kryterium słuszności?