Według prof. Jeffreya Pfeffera autora książki „Władza” po pierwsze posiadanie władzy wiąże się z dłuższym i zdrowszym życiem.

Badania wskazują, że stopień sprawowania kontroli nad pracą zawodową czyli możliwość swobodnego podejmowania decyzji czy szerokie możliwości do wykorzystywania swoich umiejętności i uprawnień, były czynnikami, które w sposób istotny determinowały możliwość wystąpienia choroby wieńcowej i ryzyka umieralności na poważną chorobę. Wyższy zakres kontroli stanowiska pracy oraz prestiż oznaczał zdrowsze i dłuższe życie. Te wnioski mogą zdziwić, przecież władza jest immanentnie związana z przewlekłym stresem, który prowadzi do nadciśnienia, otyłości, skłonności do używek, zmniejszonej aktywności fizycznej, ze względu na brak czasu.

Okazuje się, że to właśnie brak władzy, brak możliwości kontrolowania własnego środowiska pracy wywołuje stres oraz poczucie bezsilności, a uczucie presji lub utraty kontroli nad otoczeniem może być destruktywne dla zdrowia. I faktycznie zajmowanie stanowiska, z którym wiąże się niewielka władza oraz prestiż, szczególnie dla osób ambitnych, może wiązać się z frustracją i stresem, natomiast posiadanie realnej władzy i związanego z nią poczucia kontroli – wydłuża życie.

Po drugie, władza oraz towarzyszące jej renoma i zdolność przyciągania uwagi otoczenia mogą być źródłem bogactwa. Spójrzmy chociażby na polityków piastujących najwyższe funkcje w państwie. Po przegranych wyborach tracili swoje polityczne wpływy, ale uzbierany poprzez sprawowanie władzy prestiż, doświadczenie oraz sieć relacji dawały im możliwości zdobycia lukratywnych posad poza granicami kraju w sektorze finansowym czy w międzynarodowych instytucjach.

Kiedy Bill i Hilary Clinton opuścili Biały Dom w roku 2001 nie byli w stanie poradzić sobie z milionowymi wydatkami na adwokatów. Byli jednak rozpoznawalni i znani, posiadali szeroką sieć kontaktów nawiązanych podczas długiego okresu sprawowania władzy prezydenta USA przez Billa Clintona. W ciągu następnych ośmiu lat Clintonowie zarobili ponad 109 milionów dolarów, głównie dzięki odpłatnym przemówieniom, sprzedażą praw autorskich do książek oraz dzięki możliwościom inwestycyjnym, do jakich mieli dostęp dzięki swoim poprzednim karierom.

Po trzecie, władza jest częścią przywództwa i jest potrzebna do realizacji zadań stojących przed przywódcą. Na przykład zadań niepopularnych, ale koniecznych do przeprowadzenia reform, takich jak np. reforma systemu emerytalnego czy systemu opieki zdrowotnej, transformacji przedsiębiorstwa z jednego modelu biznesowego na drugi bardziej rentowny czy zdobywaniu klientów przedkładających relację z nami nad relacjami z naszą konkurencją. Skuteczne zdobycie i utrzymanie władzy gwarantuje wg Pfeffera nie tylko życie zdrowsze, ale także szczęśliwsze.

Szanowi Państwo! Harvard Business Review Polska będzie miała przyjemność gościć Profesora Jeffreya Pfeffera na konferencji poświęconej władzy 3 kwietnia w hotelu Hyatt. Profesor udzieli wielu praktycznych porad, jak zdobyć i utrzymać władzę w przedsiębiorstwie, a zatem jak budować i wzmacniać swoją karierę zawodową. Przyjdźcie – naprawdę warto!